Mısır’ın İstanbul’daki Kudüs Zirvesini Engellemeye Çalıştığı İddia Edildi

Mısır Bülteni 204 Gösterim

Geçtiğimiz hafta Kudüs gündemiyle olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Middle East Eye sitesinde yer alan habere göre Mısır ve Suudi Arabistan’ın bazı Arap ülkesi liderlerini İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da düzenlediği Kudüs zirvesine katılmalarını engellemeye çalıştığı iddia edildi.

Bu anlamda özellikle Filistin lideri Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah’ın zirveye katılmaması için çaba sarf edildiği belirtildi.

Haberde ayrıca özellikle Suudi yönetiminin zirveyle ilgili haber ve gelişmeleri kendi kamuoyu ile paylaşmamaya çalıştığı iddia edilirken, bu yönde haberlerin medya kuruluşlarında yer almasını engellediği bildirildi.

İddialar karşısında Mısır ve Suudi Arabistan’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.