Mısır’ın Fransa’dan Aldığı Mistral Gemisine Cemal Abdül Nasır Adı Verildi

Mısır Bülteni 760 Gösterim
Fransa’nın Rusya için inşa ettiği ancak Ukrayna krizi yüzünden teslim etmediği Mistraller’in yeni sahibi Mısır’a teslim edilmesi planlanıyor. Gemilerden ilkinin adı E.N.S Gamel Abdel Nasser olarak değiştirildi.

Mısır’a satılan Mistral’lerden ilk teslim edilecek E.N.S Gamel Abdel Nasser isimli gemi görüntülendi. Bağımsız havacılar sitesinde yer alan habere göre Ukrayna krizi öncesinde Rusya için üretilen Mistraller’in yeni sahibi Mısır’a teslim edilmesi planlanıyor.

Rusya’nın Kırım’ı işgali sonrasında tırmanan gelirim ile akıbeti tartışmalı hal alan Mistral sınıfı helikopter gemileri yeni sahipleri için hazırlanıyor. Mısır’a teslim edilmesi beklenen ilk gemi Mısır Deniz Kuvvetleri armasıyla boyandıktan sonra görüntülendi. Mısır’ın ikinci Cumhurbaşkanı  E.N.S Gamel Abdel Nasser’inadı verilen geminin 2016 yılı içerisinde teslim edilmesi bekleniyor.

Mistral sınıfı gemiler Fransa’nın NATO standartlarında üye ülkeler için geliştirdiği, 16 helikopter, 4 çıkartma gemisi, 60 zırhlı araç ve 900 askeri aynı anda taşıyabilen modern savaş gemileri.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar Euro karşılığında Rus Donanması için iki Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzalamıştı.  Ancak Fransa, Kırım’ı işgali ve Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya Mistrallerin teslimatını askıya aldı.

2015 yılı şubat ayında François Hollande, Mistral tipi savaş gemilerinin Rusya’ya teslimatının şimdilik imkansız olduğunu belirterek Minsk’te varılan anlaşmaların hayata geçirilmesinin Mistrallerin Rusya’ya teslim edilmesi için şart olduğunu kaydetmiş ve  Mistrallerin Rusya’ya teslim edilmesi için Ukrayna’nın doğusunda ateşkes rejimine uyulması ve Minsk anlaşmalarının yerine getirilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayının başında Rusya ve Fransa, Mistral tipi iki savaş gemisi ile ilgili yapılan sözleşmenin feshi konusunda anlaşmaya varmış, ardından da Fransa gemilerin başka ülkelere satışı için arayışlara başlamıştı. Sonunda gemiler Mısır’a satıldı.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.