Mısır’dan Yabancı Enerji Firmalarına 2.1 Milyar Dolar Ödeme

Mısır Bülteni 768 Gösterim

petrol sirketleri misir

Mısır yönetimininden yapılan açıklamada 2014 yılı içinde yabancı enerji firmalarına 2.1 milyar dolar ödeme yapıldığı bildirildi.

Petrol Bakanı Şerif İsmail geçen sene Aralık ayında başlayan geri ödemelerde önemli mesafe katedildiğini, ancak Mısır’ın halen 3.1 milyar dolar borcu olduğunu ifade etti.

Mısır’ın borç ödemesi yapacağı yabancı enerji firmalarının İngiliz British Petrol (BP) ve Britisih Gas (BG), Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dana Gas ve İtalyan Eni olduğu belitildi.

25 Ocak 2011’de yaşanan devrim sonrasında Mısır yönetimi yabancı firmalar olan borçlarını ödemekte zoruluk çekiyor. Ekonomik sıkıntılara rağmen Mısır hükümetinin yabancı şirketlere borçlarını ödemesinin en önemli nedeni olarak bu firmaların ülkeye yeniden yatırım yapmaları konusunda güven tesis edilmesi gösteriliyor.

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.