Mısır’dan Türk Demirine Ek Vergi Kararı

Mısır Bülteni 349 Gösterim

Mısır hükümeti tarafından yapılan açıklamada Türkiye’den yapılacak inşaat demiri ithalatında ek vergi uygulamasının iki ay daha devam ettirileceği belirtildi.

Mısır hükümeti geçtiğimiz Haziran ayında aldığı kararla Türkiye, Ukrayna ve Çin’den yapılan ithalatlar için ek vergi kararı almıştı.

Mısır yönetimi Türk demiri için %10-19, Çin demiri için %17 ve Ukrayna demiri için de %15-27 oranında ek vergi alınmasına karar vermişti.

Türkiye ile Mısır arasında 2013’ten bu yana devam eden siyasi kriz zaman zaman ekonomik ilişkilere yansıyor. Ancak siyasi krize rağmen ekonomik ilişkilerde ciddi bir gerilemenin görülmediği belirtiliyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2012’de tarihin en yüksek noktası olan 5 milyar dolara ulaşmıştı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 4 milyar doların biraz üstünde gerçekleşmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.