Mısır’dan Türk Çeliğine “Vergi” Kararı

Mısır Bülteni 278 Gösterim

İthalatta gümrük vergisini düşüren düzenlemenin ardından, demir-çelik üreticileri için günün ikinci olumsuz haberi Mısır’dan geldi.

Mısır Çin, Türkiye ve Ukrayna’dan ithal ettiği çeliğe geçici gümrük vergisi getirdi.

Mısır Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, gümrük vergisi Türkiye’den ithal edilen çeliğe yüzde 10-19, Çin’den yapılan ithalata yüzde 17, Ukrayna’dan yapılan ithalata ise yüzde 15-27 oranında uygulanacak.

Ticaret Bakanı Tarek Kabil, kararın yerel üretimi korumak için alındığını söyledi.

Demirin Gümrük Vergisi Düşürülüyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün yaptığı açıklamada demirde yüzde 30 olan gümrük vergisi oranının yarıdan fazla indirilmesine ilişkin kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda imzalandığını söylemişti.

Zeybekci, “(Karar) Bugün yarın çıkacak, ihtiyaç duyduğumuz kadar devam ettirip, sonra tekrar bakarız. Biz demir-çelik üretimi sektörümüzü koruyoruz. Ama şimdi geçici, spekülatif manyetik bir alan oluştu diyelim, onun enerjisini almak lazım.” diye konuştu.

Kaynak: Business HT

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.