Mısır’dan Turizmde Teşvik Atağı

Mısır Bülteni 220 Gösterim

2011 yılından bu yana turizm sektöründe kriz yaşayan Mısır, teşvikleri artırmaya karar verdi. Eskiden Luksor ile Aswan arasında 300 geminin gidip geldiği Nil nehrinde şuan ancak 20 gemi hizmet veriyor.

Kızıldeniz kıyılarındaki tatil beldelerinde turist sayısı artsa da, bu sayı eski seviyeye ulaşmaktan uzak kaldı. 2017 yılının ilk yarısında 3.5 milyon turist ağırlayan Mısır, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52.3 artış sağladı. Ama bu rakam bile, 2010 yılında ağırladığı 14.7 milyon turist sayısının oldukça altında kaldı.

Tourexpi’nin “ravelnews.ch”adlı turizm sitesinden aldığı habere göre, bu duruma çare bulmaya çalışan Mısır Turizm Bakanlığı, Mısır’a yapılacak charter uçuşları için verilen teşvikleri artırma kararı aldı.

Buna göre, yurtdışından Luksor, Aswan, Marsa Matruh, Taba ve Alameyn havalimanlarına uçan ve doluluğu en az yüzde 70 olan uçaklar için 3000 Dolar ödenecek. Mısır, 2016 yılından bu yana aynı şartlar altında uçak başına 2000 Dolar ödemişti.

Kaynak: Turizm Aktüel

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.