Mısır’dan Turizm Atağı

Mısır Bülteni 214 Gösterim

Mısır´ın yeni turizm bakanı Ranis Al-Mashat, turizm ürünlerini çeşitlendirerek Mısır turizmine yeni bir canlılık kazandırmak istiyor.

Arap baharı başlamadan önce Mısır´ın 2010 yılında yılda neredeyse 15 milyon yabancı turist tarafından ziyaret ediliyordu. Bu gelişme, ülkeye hem döviz kazandırdı, hem de Mısır halkı için sayısız resmi ve resmi olmayan iş imkanı yarattı.

Ne var ki, Arap baharı ile gelen devrimler, turizmde büyük bir çöküşü beraberinde getirdi ve Mısır turizmi ancak son iki yıldır yavaş da olsa yeniden bir büyümeyi yakaladıysa da 2017 yılında sadece 8.4 milyon yabancı turist geldi.

2018´de iki yıl önce başlayan bu büyümenin devamı beklenmekte. Sadece yılın ilk dört aylık döneminde 4 milyon kişi yurtdışından gelerek Mısır´ı ziyaret etmiş olacak. İşler bu şekilde devam ederse, yıl sonunda toplam 12 milyon turisti yakalamak Mısır için mümkün görünüyor.

Yeni turizm bakanı Al-Mashat ise, 2019 için artık 2010´daki rakamları arkasında bırakacak daha yüksek sayılar bekliyor ve „2019´da toplam 19 milyon turisti göreceğiz“ diyor. Ranis Al-Mashat´ın turist sayılarını arttırmak için birçok somut fikirleri var: „Biz geleneksel pazarları çeşitlendirmek ve turizmi daha sürdürülebilir kılmak istiyoruz“ diyor ve sözlerine şunları ekliyor: „Mısır´ın her türlü turist için cazibeli olanakları var, insan normal bir turist olarak gelebilir, sırt çantalı gezgin olarak da gelebilir, kültür turizmi yapmak isteyenler de gelebilir, herkes için bir şey var bizde“.

Turist sayısını arttırmak için Mısır yeni pazarlar da elde etmek istiyor ve bunda bir yere kadar başarılı da oluyor. Mısır´ı ziyaret eden Çinli turistlerin sayısı mesela üç yıl içerisinde

100,000´den 300,000´e çıktı.

Fakat mevcut olan toplam 200,000 otel odasını doldurmak için Mısır´ın daha biraz sabretmesi gerekecek.

Kaynak: Tourexpi

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.