Mısır’dan Süveyş Kanalı Geçiş Ücretlerinde İndirim

Mısır Bülteni 332 Gösterim

Mısır hükümetinin Süveyş Kanalı’ndan transit geçiş ücretlerinde indirime gittiği bildirildi.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı tarafından yapılan açıklamada hükümetin ülkenin en önemli gelir kaynaklarından olan Süveyş Kanalı’ndan geçiş ücretlerinde %3 ila %50 arasında indirim yapma kararı aldığı belirtildi.

Mısır hükümetinin yapılan indirimle Süveyş Kanalı’ndan geçişlerin artmasını hedeflediği belirtiliyor.

2013’teki askeri darbeyi izleyen dönemde Mısır’daki siyasi istikrarsızlık ve uluslararası piyasalarda dönem dönem yaşanan durgunluklar nedeniyle Süveyş Kanalı’ndan gemi geçişleri artmıştı. Birçok kargo gemisi Süveyş Kanalı’nın yüksek ücretlerini ödememek için daha uzun bir rotayı izlemeyi tercih ediyor.

Öte yandan Mısır’ın Süveyş Kanalı gelirleri gerilemeye devam ediyor. Mısır, 2015 yılında Süveyş Kanalı’ndan 5.1 milyar dolar gelir elde ederken, bu rakam 2016’da %3 gerileyerek 5 milyar dolara düştü.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.