Mısır’dan Sinagog Restorasyonu İçin 5 Milyon Dolar Bütçe

Mısır Bülteni 280 Gösterim

Mısır hükümetinin ülkenin kuzeyinde bulunan tarihi bir Sinagog’un restorasyonu için 5 milyon dolarlık bütçe ayırdığı bildirildi.

Açıklama Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapıldı.

İskenderiye’deki Eliyahu Hanavi Sinagogu’nun ülke tarihi ve kültürü için çok önemli bir eser olduğunun belirtildiği açıklamada çalışmaların 2018’in Nisan ayında tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Eliyahu Hanavi sinagogu Yahudi inanışının kutsal kitabı olan Tevrat’ın 50 adet tarihi kopyasını kütüphanesinde barındırıyor. Kütüphanede ayrıca 15. yüzyıla kadar dayanan kitaplar bulunuyor.

Mısır Yahudi Cemaati lideri Macide Harun tarafından yapılan açıklamada ülkede 12’si İskenderiye’de olmak üzere 18 Yahudi ibadethanesi olduğu ifade edildi.

Mısır’da 1950’lere kadar 100 bin civarında Yahudi yaşamaktaydı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.