Mısır’dan Rüzgar ve Güneş Enerjisi Atağı

Mısır Bülteni 249 Gösterim

Son yıllarda enerji kaynakları ve tedariği açısından sıkıntı yaşayan Mısır’ın alternatif enerji kaynaklarına yönelme amacında olduğu ifade edildi.

Mısır hükümetinin ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisini 2020 yılına kadar %50 oranında artırmayı hedeflediği bildirildi. Buna göre Mısır’ın özellikle güneş ve rüzgar kaynaklarını kullanarak elektrik üretimini 20 bin MW artırarak 58 bin MW’a yükseltmeyi hedeflediği açıklandı.

Mısır’ın enerjiyi daha verimli kullanabilmek için de yeni önlemler alacağı ifade edilirken, önümüzdeki iki yıl boyunca %20 yakıt tasarrufu sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Ülkede halihazırda çalışır durumdaki enerji santrallerin kapasitesinin 40 bin MW’a yakın olduğu biliniyor. Buna ilaveten ülkenin bin MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Mısır özellikle son dönemde Almanya’nın Siemens firması ile güneş enerjisinden enerji üretebilmek amacıyla büyük çaplı anlaşmalar imzaladı. Siemens tarafından kurulacak güneş enerjisi çiftliklerinin yakın zamanda işlevsel hale gelmesi bekleniyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.