Mısır’dan Petrol’deki Sübvansiyonları Azaltma Kararı

Mısır Bülteni 882 Gösterim

Mısır Ekonomi Bakanı Hani Kadri yaptığı açıklamada ülke bütçesine ağır yük getiren ve geçtiğimiz dönemde kademeli olarak azaltılan petroldeki sübvansiyonların daha da aşağı rakamlara çekileceğini ifade etti.

Buna göre Temmuz 2015’te başlayacak olan 2015/2016 mali dönemde petrol sübvansiyonlarının %10 düşürüleceğini belirten Kadri, bu sayede ülke bütçesinde 100 milyar cüneyh (13 milyar dolar) tasarruf edileceğini söyledi.

Mısır hükümetinin geçtiğimiz yıl sübvansiyonları düşürme kararı almasının ardından benzin fiyatlarına %78 zam gelmişti.

Kadri ayrıca 2015/2016 mali dönemde, bütçede sosyal harcamalara ayrılan payın %16 artırılarak 295 milyar cüneyhe (38 milyar dolar) çıkarılacağını belirtti.

3 Temmuz 2013’teki askeri darbeden bu yana ekonomik sıkıntılar yaşayan Mısır’da Sisi yönetimi farklı yöntemlerle ekonomik istikrarı sağlamaya çalışıyor. Bu çerçevede tasarruf tedbirleri alan hükümet, petrol, doğalgaz ve temel gıda ürünlerindeki devlet desteğini düşürerek tasarruf ederek bu gelirleri yatırıma çevirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.