Mısır’dan IKBY’nin Bağımsızlık Referandumu Açıklaması: Endişeliyiz

Mısır Bülteni 166 Gösterim

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumunu düzenleme niyetinden endişe ettiklerini belirten Mısır Dışişleri Bakanlığı, Erbil’i Bağdat ile diyaloga çağırdı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Mısır, Irak’ın birliği ve istikrarına bağlı olduğu için endişesini dile getiriyor” dendi.

Referandumun Irak ve genel olarak Ortadoğu’nun istikrarı ve güvenliği için uzun vadeli sonuçlar doğuracağı belirtilen açıklamada, “Tartışmalı konularda Bağdat’taki merkezi hükümet ile Kürdistan bölgesi arasında diyalogu başlatmaya ve Irak’ın bütünlüğünü korumaya izin verecek mekanizmaların devreye sokulması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Sputnik

Foto: Reuters

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.