Mısır’dan Hamas’a “Yürüyüşleri Durdurun” Çağrısı

Mısır Bülteni 161 Gösterim

Bir Mısır kaynağına göre, Suudi Arabistan ve Mısır, Hamas’ı, her sene gerçekleşen ‘Dönüş için Büyük Yürüyüş’ protestosunu durdurmaya çağırdı.

Mısırlı bir dışişleri bakanlığı görevlisinin, protestoların bitmesi karşılığında, Mısır’ın kontrol ettiği Rafah Sınır Kapısının düzenli açılacağı konusunda güvence verdiği basında yer aldı. Kaynağa göre bu talimat Suudiler’den geldi.

Kaynak, “kuşatma altındaki Gazzelilerin kızgınlığı patlama noktasına gelmek üzere… Bu yüzden Filistinliler yakında Mısır’a da kızmaya başlayabilirler” dedi.  Ayrıca Suudi Arabistan ve Mısır’ın, Gazze’deki durumu sakinleştirmek için Hamas liderleriyle iletişimi açtıklarını belirtti.

Londra’da yayınlanan Al Hayat gazetesine göre bir Mısır heyeti Hamas ile görüşmek için Gazze’ye gönderildi. Başka bir kaynak ise Mısır istihbaratının başı olan General Abbas Kamel’in, bir grup görevliyi ‘patlamaya hazır durumu sakinleştirmek’ adına Gazze’ye göndermek için görevlendirdiğini belirtti.

Hamas ile iletişimde olan Mısır ve Suudi Arabistan’ın, ayrıca Filistin ve İsrail arasında çıkabilecek daha büyük bir ihtilafı önlemeyi de hedefledikleri söyleniyor.

Kaynak: Şalom

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.