Mısır’dan BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği İçin Girişim

Mısır Bülteni 944 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Amd Ebu Ata Mısır’ın 2016-2017 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne geçici üye olarak seçilebilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı. Şükri’nin New York ziyareti sırasında üyelik konusunu değerlendiren ikili bu kapsamda uluslararası destek girişimlerinde de bulundular.

Yayınlanan açıklamada Sameh Şükri öncelikle Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine teşekkürlerini sunarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a gelen Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El-Sisi’nin ziyareti boyunca gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetlerini iletmiştir.

Şükri ayrıca Mısır’ın başta dış politika ve iklim değişimi olmak üzere hemen her konuda Birleşmiş Milletler’in politikalarına paralel siyaset izlediğinin altını çizerek daimi üyelerden destek istemiştir.

Sameh Şükri Mısır’ın 2016 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için hazırlanan dosyayı da BM Genel Sekreterliğine iletmiştir.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El-Sisi de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ülkesinin 2016-2017 dönemi için Güvenlik Konseyi’ne geçici üye olmak istediğini belirtmiş ve destek talep etmiştir.

BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine en son 1996-1997 döneminde seçilen Mısır daha önce de 1946, 1949-50, 1961-62 ve 1984-85 yıllarında geçici üye olmuştur.

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap