Mısır’dan BBC’ye Yalan Haber Tepkisi

Mısır Bülteni 183 Gösterim

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Mısır’la ilgili yayın politikası ülkede tartışma yarattı.

Geçtiğimiz günlerde BBC tarafından Mısır’da ortadan kaybolan sivillere dair yayınlanan haberlerin doğruluk payı olmadığı iddia edilirken konu Mısır parlamentosunda gündeme geldi.

Mısır Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada BBC’nin haberi yalanlanırken, yayın kuruluşuna haberlerinde medya ilkelerine bağlı kalması çağrısında bulunuldu.

Komisyon Başkanı Alaa İbad tarafından yapılan açıklamada Mısır’da insan hakları ihlallerinin gerçekleşmediği iddia edilirken, BBC’nin bu haberlerle Mart ayında düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kamuoyunu olumsuz bir şekilde etkilemeyi amaçladığı ifade edildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbeden bu yana ifade hürriyetine dair ciddi endişeler mevcut. Birçok haber kuruluşu Sisi rejimi tarafından yasaklanırken, onlarca gazeteci de tutuklanmış durumda. Ülkede yayın yapan yabancı yayın kuruluşlarının birçoğu da rejimin baskıcı politikalarından rahatsız.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.