Mısır’daki “Yeni Başkent” Projesinde İlk Otel İnşaatı Tamamlandı

Mısır Bülteni 216 Gösterim

Mısır’da 2015 yılında düzenlenen Mısır Ekonomik Kalkınma Konferansı’nda açıklanan yeni başkent projesinde ilk otel inşaatı tamamlandı.

Mısır Ordusu Mühendislik Kurumu tarafından inşa edilen otelin açılışı 1973 Arap-İsrail savaşının 44. yıldönümünde yapıldı.

Ülkede devam eden ekonomik krize rağmen otelin açılışı için görkemli bir törenin düzenlenmesi birçok Mısırlı’nın tepkisini çekti.

Mısır’ın başkenti Kahire’nin 45 km dışında yapılacak olan yeni başkent projesinin en az 45 milyar dolara mal olacağı bildirildi.

İlk planlandığı dönemde 300 milyar dolara mal olacağı belirtilen Yeni Başkent projesinin bütçesi izleyen dönemde ciddi biçimde azaltılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.