Mısır’daki Uçak Kazasının Ardından Rusya’da 1 Günlük Yas İlan Edildi

Mısır Bülteni 911 Gösterim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 224 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından 1 Kasım’da ulusal yas ilan etti.

Kremlin Sarayından yapılan açıklamada, Putin’in Mısır’ın kuzeyindeki Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağında 224 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 Kasım’ın ulusal yas günü ilan edilmesi için kararname imzaladığı bildirildi.

Rus Hava Yolu Şirketi Kolavia’nın (Metrojet) verilerine göre, Şarm El Şeyh-St. petersburg seferini gerçekleştiren Airbus-320 tipi uçakta, 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebat bulunuyordu. Kazada, uçakta bulunan 224 kişiden kurtulan olmadığı belirtildi. Yolcular arasında Pskov kenti Vali Yardımcısı Aleksandr Kopılov ve eşinin de olduğu ifade ediliyor.

Haya yolu şirketi, yolcu listesini de basınla paylaştı.

Olay yerine ulaşan arama kurtarma ekiplerinin 100 kişinin cesedine ulaşırken, Rusya’nın KahireBüyükelçiliği’nde acil çağrı hattı oluşturuldu. Uçağın gideceği Pulkovo havalimanında toplanan yolcu yakınları için psikologlar görevlendirildi.

Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un olayı yerinde incelemek üzere uçakla Kahire’ye gittiği bildirildi. Uçağın düşüş nedeniyle ilgili henüz bilgi verilemezken, Rusya Soruşturma Komitesi soruşturma başlattı.

-Düşen uçak 18 yılık

Rus basınında yer alan haberlere göre, Mısır’da düşen Rus uçağı, ilk uçuşunu 9 Mayıs 1997’de gerçekleştirdi. Rus Kolavia (Metrojet) şirketi uçağı 3 yıl kadar önce satın aldı. Uçak daha önce Lübnan’ın Middle East, Airlines ve Onur Air ve Saudi Arabian Airlines bünyelerinde kullanıldı. Uçağın daha önce, iniş sırasında kuyruğunun yere sürtmesi neticesinde uzun süre tamirde kaldığı ifade edildi.

Uçağın pilotlarının, daha önce bir kaç kez motorda sorun olduğu gerekçesiyle başvuruda bulunduğu da iddia edildi.

Rusya Havacılık Ajansı, Şarm El Şeyh’ten kalkan Rus hava yolu şirketi Kogalımavia’ya ait Airbus-321 tipi yolcu uçağıyla irtibatın, Sina Yarımadası yakınlarında kesildiğini açıklamıştı. Açıklamada, Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçuşunu gerçekleştiren uçağın, kalkıştan 23 dakika sonra radar bağlantısının kesildiği belirtilmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.