Mısır’daki Siyasi Aktivistler: 25 Ocak Devriminin Başarısı İçin Mücadele Sürecek

Mısır Bülteni 530 Gösterim

Mısır’daki siyasi aktivistler 25 Ocak 2011’de 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimini devirdiğini ancak özgürlük, yaşam ve toplumsal adalet gibi hedeflerini gerçekleştiremediğini belirtti.

Eski milletvekili Servet Nafi AA muhabirine yaptığı açıklamada, “25 Ocak devrimi diğer kurtuluş devrimleri gibi tüm Mısır’ın bir dönüm noktasıdır. Haklarını ve isteklerini idrak etmesinin başlangıcıdır. Bazı merhalelerden geçmiştir. ilk olarak barışçıl olarak başladı. Sonra içindeki ajanları ve hainleri ihraç etti” dedi.

Mısır devrimi şuan sistematik olarak dağıtılmak istenen kitleleri birleştirme aşamasında olduğunu söyleyen Nafi “Mısır devriminin gücü birliğinden gelir. Devrimin çocukları bilmeleri gerekir ki şimdiki rejim çok daha acımasız görünmesine rağmen önceki askeri rejimlerden daha kırılgan ve savunmasız bir haldedir. Ocak devrimi çocukları ve torunları için gerçek bir ülke isteyen tüm Mısırlıların rüyasıdır. Devrim hedeflerini gerçekleştirene kadar devam edecektir” diye konuştu.

Mahkeme kararı ile 2014’te kapatılan Hürriyet ve Adalet Partisi liderlerinden Ahmed Rami, “Mısırlıların rüyası bitmedi. Tam tersine devrimin tamamlanması özgürlük, toplumsal adalet ve insan onuru hedeflerini gerçekleştirmesinden başka çıkışı olmadığına dair inançları güçlendi” ifadelerini kullandı.

Rami, “Otoriter sisteme direnme, baskı mekanizmasını ve korku bariyerlerini aşma, hürriyet ve adalete inanan nesiller oluşturma, 1952’den bu yana iktidarda olan ancak daha fazla devam etmeye hakkı olmayan askeri devlet kurumlarındaki yozlaşmayı ortaya çıkarmanın” devrimin başarılarını gösterdiğini belirtti.

– Süveyş kanalının güvenliği

Vatandaşın güvenliğini korumakla vazifeli olan Mısır polisi bunu bırakıp rejimin güvenliğini sağladığını dile getiren Rami, “Bu yüzden bazı Siyonist şirketlerle Süveyş kanalının güvenliğinin sağlanması, havaalanlarının yabancı şirketlerle korunmasının yanında bazı özel şirketlerle üniversitelerin koruması için anlaşma yapıldı” iddiasında bulundu.

Mısır’da orduyu ve halkı Muhammed Mursi’yi devirmeye çağıran “İsyan Hareketi” kurucularından birisi olan Muhammed Abdulaziz “Devrimin birinci başarısızlığı bu güne kadar gelen taleplerin ifade edilecek bir sistemin olmayışıdır” dedi.

“Her zaman rejimin liderini devirebiliriz, ama devrimin adalet, özgülük, yaşam ve insan onuru hedeflerine ulaşamayız” şeklinde konuşan Abdulaziz “Mısır’ın şimdiki durumu 11 Şubat 2011’deki durumuyla aynı. Değişen bir şey yok, devlet idaresi kurumları önceki yönetimin çizgisinden çıkmadı” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.