Mısır’daki Parlamento Seçimlerinde Son Tur Gerçekleşiyor

Mısır Bülteni 661 Gösterim

Mısır’da ilk aşaması ekim ayında gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ikinci aşamanın ikinci turu için yurtdışındaki 139 ayrı seçim bölgesinde oy verme işlemi başladı.

İlk önce Yeni Zelanda, Japonya, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Moğolistan ve Rusya’nın doğu kesimlerindeki Mısır temsilciliklerinde oy verme işlemi başladı.

Geçen ekim ayında yapılan seçimlerin ilk aşamasında Mısırlı gurbetçilerin sandık başına gitme konusunda hevesli olmaması dikkati çekmiş ve katılımın yüzde 11, İkinci aşamanın ilk turunda ise katılım oranının yüzde 22 olduğu açıklanmıştı.

Parlamento seçimleri, ülkenin ilk seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013’teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından ilan edilen “Yol Haritası”nın son adımını oluşturuyor.

Seçimlerin birinci aşaması 14, İkinci aşama ise başkent Kahire’nin de içinde bulunduğu 13 ilde yapıldı. Her aşama ayrıca 2 turdan oluşuyor. İlk aşamanın ilk turunda halk, parti listeleri ve bağımsızların seçimi için sandık başına giderken, salt çoğunluğa ulaşamayan bağımsız adaylar arasında ikinci turda ayrı bir oylama yapılıyor. İkinci turda en çok oyu alan adaylar milletvekili olmaya hak kazanıyor. 14 il bazında yapılan ilk aşamanın ilk turu yurtdışında 17-18, yurtiçinde 18-19 Ekim tarihlerinde yapılmıştı. İkinci tur ise yurtdışında 26-27, yurtiçinde de 27-28 Ekim’de gerçekleştirilmişti. Kesin seçim sonuçlarına göre ilk turda 226 bağımsız ve parti listeleri kontenjanına ayrılan 60 sandalyenin tamamını “Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu” elde etmişti. İkinci aşamanın ilk turunda, parti listelerine ayrılan koltukların tamamını yine Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu elde etmiş ve Bağımsızlar için ayrılan 226 sandalyeden sadece 9’unu kazanmıştı.

Yeni parlamento 596 milletvekilinden oluşacak. Bunlardan 448’i bağımsız milletvekili. Birinci aşamada 226 bağımsız, ikinci aşamada 222 bağımsız aday seçiliyor. Parlamentoya sadece 120 milletvekili siyasi parti listelerinden girebilecek. Anayasaya göre milletvekillerinin yüzde 5’ini yani 28 milletvekilini Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi bağımsız aday listesinden atayacak.

Aralık ayının sonunda, 3 yıl aradan sonra açılması beklenen Mısır Parlamentosu 2012 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından feshedilmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.