Mısır’daki Ortaçağ Mağarasında Dini İçerikli Yazıtlar Bulundu

Mısır Bülteni 299 Gösterim

Mısır’ın Kızıldeniz sahil şeridi üzerinde yer alan bir mağaranın duvarlarında, taş üzerine oyulmuş ve ortaçağdan kalma Arap harfleri keşfedildi. Yazılardan birinde; “Allah dışında tanrı yoktur” yazıyor.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından duyurulan keşif, Kızıldeniz’in yakınında Altın Üçgen olarak bilinen bir alandaki arkeolojik alanları belgeleyen bir araştırmada meydana geldi.

Yazıları içeren mağara, bir zamanlar hacıların ve tüccarların sıcak havanın altında dinlenmek ve sığınmak için kullandıkları bir yerdi.

Bu hacı ve tüccarlardan bazıları 13. ve 14. yüzyıllar arasında bu duvarlara Arapça harflerle yazı yazmıştı. Bugüne kadar bunlar gibi hiç yazıt bulunamadı.

Geçen zaman içinde doğal koşullar yüzünden bazı yazılar kaybolmuş olsa da, bazı dini yazıtlar hala açıkça ayırt edilebiliyor.

Bu yazıtlar Ortaçağ’da mağarada korunan hacıların kimliğine ışık tutabilir ve inançları hakkında daha fazla bilgi edinilmesine yardımcı olabilir.

Mısır Kızıldeniz İslam ve Eskiçağ Köken Eserler Dairesi’nden arkeolog Mohamed Tuni, bugüne kadar iki yazının açıkça tespit edildiğini açıkladı. Yazılardan ilkinde; “Allah dışında tanrı yoktur” yazıyordu. İkinci yazıda ise; “Tanrı fakir köle Yusuf Bin Hatem Alshati’yi 755’teki Hicret’te ailesine geri verdi. Allah, onu, ailesini ve tüm Müslümanları bağışlasın. Amin.” yazıyordu.

Şu anda Eski Eserler Bakanlığı, Mısır’daki korunan miras alanlarının resmi listesine mağaranın girip giremeyeceğini ve özel koruma sağlayıp sağlayamayacağını araştırıyor.

Kaynak: Arkeofili

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.