Mısır’daki Müslüman Kardeşler’den Adil Habbara’nın İdamına Tepki

Mısır Bülteni 460 Gösterim

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), “bir polisi öldürdüğü ve 25 askerin ölümüne neden olan olaylara karıştığı” iddiasıyla yargılandığı iki davadan hüküm giyen Adil Habbara’nın idam edilmesini “suç” olarak nitelendirdi.

İhvan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Habbara’nın yargılanmasında adalet yerini bulmadı ve kendini savunması için uluslararası alanda tanınan tüm haklar ona tanınmadı.” ifadesi kullanıldı.

Habbara’nın idam edilmesinin, askeri darbeyle gelen yönetimin insan hakları ihlali ve adaletin yok sayılması konusunda işlediği yeni bir suç olduğu savunulan açıklamada, Mısır yönetimi, “yargı makamlarını siyasi düşmanlarıyla olan hesapların tasfiye edildiği yerlere dönüştürmekle” suçlandı.

“Şarkiyye ilinde bir polisi öldürdüğü ve Refah’ta 25 askerin ölümüne neden olan olaylara karıştığı” iddiasıyla yargılandığı iki davada idam cezasına çarptırılan Adil Habbara, dün başkent Kahire’nin merkezindeki El-İsti’naf hapishanesinde infaz edilmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.