Mısır’daki Katliamdan Kurtulanlar: Saldırganlar Aralarında Yarışıyordu

Mısır Bülteni 270 Gösterim

Mısır’daki cami katliamından kurtulanlar yaşadıklarını anlattı: Teröristlerin bir kısmı içeriye girdi ve insanları başlarından vurmaya başladı. Kim daha fazla öldürecek diye aralarında yarışıyor gibiydiler. Diğerleri kapıda kalarak kaçmaya çalışanları sırtından vurmaya devam etti.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir camiye cuma namazı sırasında düzenlenen ve 300’den fazla can alan saldırıdan kurtulanlar yaşadıklarını anlattı. Saldırı anında Radva camisinde olan 15 yaşındaki İslam Muhammed, Sputnik’e, babası ve kardeşi Adem’in camiye erkenden gittiğini anlattı.

İslam, “İkinci kardeşim Ahmet ile camiye gittiğimde kalabalık büyük olduğu için babamıza yaklaşamadık. Bu yüzden kapının yanında yer aldık. İmam hutbe okuduğunda caddeden bir ses geldi, patlama veya tüfek sesi olduğunu anlayamadık. Sonra aniden her kapıda ve pencerede maskeli adamlar ortaya çıktı ve içeridekilere ateş açmaya başladı. Ama bununla yetinmediler. Teröristlerin bir kısmı içeriye girdi ve insanları başlarından vurmaya başladı. Aralarında yarışıyor gibiydiler, kim daha fazla öldürecek. Diğerleri kapıda kalarak kaçmaya çalışanları sırtından vurmaya devam etti” dedi.

MISIRLI DEĞİLLERDİ

Saldırganların yaklaşık 20 kişi olduğu belirten İslam, konuşmalarından Mısırlı olmadıklarının anlaşıldığını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok güçlü erkeklerdi, özel operasyon timi askerleriydi sanki. Hepsi benzer kıyafetler giymişti. Siyah pantolon, gri tişört, siyah zırhlı yelek ve kollarında siyah kurdele. Çok organize hareket ediyorlardı. Her birinin hangi pozisyonu alması gerektiğini söyleyen bir yöneticileri vardı. Bazen onlara kızgın kızgın bağırıyordu. Çok sayıda insan öldürüldükten sonra bunun ‘mücahitlere hakaretin ve emirlerinin göz ardı edilmesinin bedeli’ olduğunu söyledi. Ancak bunun yanında Müslümanlara hiç yakışmayan küfür, uygunsuz kelimeler kullanıyorlardı.”

ANNEM BABAMIN BAŞINDA AĞLIYORDU

Saldırganlardan birinin ona ateş açtığını ama o sırada yere düştüğünü anlatan İslam, şöyle konuştu: “Kafamı yerde yatan bir adama çarptım. Kardeşimin elini tuttum ve camiden çıkmaya çalıştım. Fakat teröristlerin camiden çıkanlara ateş açtığını gördüm ve kardeşimle şadırvana kaçtık. Oraya saklandık ve yarım saat bekledik, ateş sesleri kesilinceye kadar orada durduk. Sonra babamızı aramaya gittik. Camiye girince annemizin, babamızın yanında oturup ağladığını gördük. Başı ve bacaklarından vurulmuştu. Sonra küçük kardeşim Adem’i aramaya başladık, henüz 3 yaşında. O hayattaydı. Bacağından vurulmuş, bir de sırtında şarapnel yarası varmış. İnsanlar onu evine götürmüş, annem de olayı böyle öğrenmiş ve camiye koşarak gelmiş”.

YARIM SAAT SÜRDÜ

Katliamın bir diğer tanığı, Sputnik’e şunları anlattı: “Caminin yakınlarında oturuyorum ve namazlarımı orada kılarım. İkinci ezan bitince silah sesi duydum. Yaklaşık 30 militan 5 araçla camiye geldi. Bir kısmı camiye girdi, diğerleri dışarıda kaldı ve camiden çıkarak kaçmaya çalışanlara ateş açtı. İlk silah sesini duyduğumuzda yakınlarda asker talimleri geçtiğini düşündük. Birilerinin camiye namaz sırasında saldıracakları aklımızın ucundan bile geçmezdi. Yaklaşan savaş uçaklarının sesini duyunca militanlar camiden çıktı, 4 el bombası attı, 7 rehineyi araçlarının içine tıktı ve gitti. Toplamda saldırı 20-30 dakika sürdü. Ayrıca yollarına çıkan ihtiyar bir kadını da vurdular. Sonra 7 rehinenin cesedi bulundu.”

ŞEHADET GETİRENLERİ VURUYORLARDI

Saldırı anında camide amcasının da bulunduğunu söyleyen tanık, “Amcamın da söylediği gibi teröristler saldırı sırasında farklı farklı görevleri yerine getiriyordu. Bir kısmı dışarıda kalırken bir kısmı da içeriye daldı. İkisi minbere çıktı ve oradan insanlara ateş açtı. Hareket eden ve konuşanları kafalarından vuruyorlardı. Şehadet getirenleri vuruyorlardı” dedi.

BİR AİLE 22 ERKEK KAYBETTİ

Köyünde tüm ailenin bu saldırıda kayıp verdiğini söyleyen görgü tanığı, “Bir aile 22 erkek kaybetti. Sadece kadınlar ve 12 yaşında bir erkek çocuğu hayatta kaldı. O da yaralandığı için hastanede” diye ekledi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.