Mısır’daki İstiklal Partisi Sivil İtaatsizlik Çağrısı Yaptı

Mısır Bülteni 797 Gösterim

Mısır’da darbe karşıtı koalisyona destek veren İstiklal Partisi, askeri rejimi sona erdirmek amacıyla halkı sivil itaatsizlik eylemleri yapmaya çağırdı.

Parti tarafından yayınlanan bildiride Sisi rejiminin yargıyı kullanarak insan hakları ihlalleri yaptığı ve muhaliflere siyasi cezalar verdiği ifade edildi.

Bildiride demokratik seçimlerle işbaşına gelen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 105 Müslüman Kardeşler üyesine idam cezası verilmesi şiddetle kınanırken, rejimin bu kararlarla özellikle gençleri daha fazla şiddete yönelten bir tutum içinde olduğu belirtildi.

Sisi rejiminin hukuka aykırı uygulamalarına son vermek için halkın elindeki yegane yollardan birisinin sivil itaatsizlik eylemleri olduğunun vurgulandığı bildiride, Sisi yönetimini işlemez hale getirmek amacıyla kademeli biçimde farklı eylemler gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuldu.

Bildiride Sisi’nin 3 Temmuz 2013’te gerçekleştirdiği askeri darbenin bir karşı devrim hareketi olduğu vurgulanırken, bu sürecin bir parçası olan yargı, polis, ordu ve bürokrasinin tarafsız bir seçim gerçekleşmesini önleyeceğinin altı çizildi.

İstiklal Partisi, 2014’ün Eylül ayında Kahire Acil İşler Mahkemesi tarafından kapatılmıştı. Kararı tanımadığını duyuran partinin yaptığı temyiz başvuruları da dikkate alınmamıştı.

Kaynak: Daily News Egypt

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.