Mısır’daki İnsan Hakları Kuruluşundan “İdamları Durdurun” Çağrısı

Mısır Bülteni 179 Gösterim

Mısır’da bulunan İnsan Hakları Ulusal Konseyi’nden yapılan açıklamada ülkede sivillere yönelik idam kararlarının infaz edilmesi uygulamasının durdurulması çağrısında bulunuldu.

Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada sivillere yönelik askeri mahkemelerce verilen idam cezalarının insan haklarına aykırı olduğu belirtilirken, bu cezanın sivil mahkemeler tarafından verilebileceği ifade edildi.

Mısır’da 2013’teki askeri darbenin ardından sivillerin askeri mahkemelerce yargılanmasının önü açılmış ve bu konuda yasal düzenleme yapılmıştı.

İzleyen süreçte binlerce darbe karşıtı askeri mahkemelerde yargılanmış ve ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Mısır mahkemelerince verilen idam kararlarının son dönemde artan biçimde uygulanması insan hakları kuruluşlarınca eleştirilmektedir. Son olarak Birleşmiş Milletler de Mısır yönetimine idam cezalarının uygulanmaması için çağrıda bulunmuştu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.