‘Mısır’daki Aşırı Nüfus Sorununu Yasalarla Çözmek Mümkün Değil’

Mısır Bülteni 247 Gösterim

Mısır’daki demografik patlamayı önlemek için yapılan önerileri değerlendiren Mısırlı ekonomi uzmanı Ahmed el-Mallah, ülkedeki aşırı doğum sorununun sadece yasalarla çözmenin mümkün olmadığını belirtti.

Mısır Adalet ve İnsan Haklarının Gelişimi Örgütü, ülkedeki demografik patlamayı durdurmak için ciddi önlemlerin alınması çağrısında bulundu. Mısır nüfusu bu yıl 104 milyona ulaştı. Teklif edilen tedbirlerden biri, doğumun önümüzdeki 10 yıl için 2 çocukla sınırlandırılması. Bu süre içinde bir çocuk daha dünyaya gelirse bu çocuk devlet desteği ve ücretsiz eğitim alamayacak. Ayrıca asgari evlilik yaşının 20’ye çıkarılması öngörülüyor.

Mısırlı ekonomi uzmanı Ahmed el-Mallah, Sputnik’e açıklamasında, toplumun buna hazır olmaması nedeniyle yasa tasarısının beklenen etkiyi yaratmayacağını belirterek, “Alternatife ihtiyaç var” dedi:

Mısır yönetiminin daha önce 1990’lı yıllarda aile planlaması yaptığını hatırlatan uzman, “Devlet kurumları, doğum hızındaki artışın hangi riskleri taşıdığı konusunda dersler düzenleyerek bunun ekonomi için aşırı yük olduğunu ve devletin her bir vatandaşa yardım edemeyeceğini anlattı.”

‘NÜFUS ARTIŞINDA DORUK NOKTASINA ULAŞTIK’

Enformasyon kampanyasının başarılı olduğunu ve birkaç yıllığına doğum oranının düştüğünü aktaran el-Mallah, “Ancak eğitim çalışmaları son 10 yılda sıfıra indirgendi ve doğum oranı katlanarak hızlandı ve şimdi yine nüfus artışında doruk noktasına ulaştık. İstatistiğe göre son 10 yılda ülke nüfusu 27 milyon arttı” ifadelerini kullandı.

Sorunun çözümü için kontrol edilmeyen nüfus artışı sorununu çözmeyi başaran ülkelere bakılması gerektiğini söyleyen uzman, bu ülkelerin başında Çin’in geldiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sorunu sadece yeni yasalarla çözmek mümkün değil. Toplumu hazırlamak lazım, eğitim şart, bilgilendirme başarının temeli. İnsanların nüfus artışıyla uzun süredir devam eden ekonomik kriz arasında ilişkinin olduğunu anlamalı”.

Diğer yandan Feyyum Üniversitesi’nden Prof. Dr. Salah Haşim, Sputnik’e açıklamasında, doğumu sınırlama yasasının Mısır gelenek ve anayasasına aykırı olduğunu belirterek şunu dedi:

“İkiden fazla çocuk doğurmayı yasaklamak olmaz. Bu yüzden birçok ülkenin, örneğin Çin’in deneyimi burada kullanılamaz. Üçüncü veya dördüncü çocuk için devlet desteğinin kısıtlanmasıyla ilgili yasa etkili olabilir. Dolaylı olarak doğumu sınırlandıracak bir yasa bize uygun olabilir.”

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.