Mısır’da Zorla Kaybedilme Vakalarında Artış

Mısır Bülteni 218 Gösterim

Mısır’da 2013’teki askeri darbeden bu yana rejime yönelik eleştirilere neden olan “zorla kaybedilme” vakalarında artış olduğu belirtildi.

Mısır Özgürlükler ve Haklar Koordinasyonu isimli insan hakları kuruluşunun hazırladığı rapora göre 2017’nin ilk 6 ayında ülke genelinde 254 kişinin zorla kaybedildiği bildirildi.

Yaşları 18-35 arasındaki bu kişilerin tamamının erkek olduğu belirtilirken, 47 mağdurun daha sonra serbest kaldığı ifade edildi.

Uluslararası hukukta bir ülkedeki muhalif gruplara yönelik baskı yöntemlerinden birisi olarak kabul edilen “zorla kaybedilme” askeri darbe sonrasında Mısır rejiminin sıkça başvurduğu bir uygulama.

Birçok insan hakları kuruluşu Sisi rejimine bu uygulamaya son vermesi çağrısı yapıyor.

Sisi yönetimi ise rejimin ülkedeki zorla kaybedilme vakaları ile alakasının olmadığını belirtiyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.