Mısır’da WhatsApp’ın Yasaklanması Gündemde

Mısır Bülteni 1204 Gösterim

Mısır Telekomünikasyon Bakanı Halid Necm yaptığı açıklamada WhatsApp’ın ücretsiz arama servisinin yasaklanmasına dair resmi bir kararın alınmadığını ifade etti.

Mısır’da en fazla kullanıcısı olan telekomünikasyon şirketi olan Vodafone geçtiğimiz ay Telekomünikasyon Bakanlığı’na yaptığı başvuruda WhatsApp’ın ücretsiz konuşma servisi başlatmasının Mısır yasalarına uygun olup olmadığının incelenmesini talep etmişti.

CBC Extra kanalında bir programa katılan Telekomünikasyon Bakanı Necm hükümetin vatandaşların iletişimini kontrol etme gibi bir yetkisinin olmadığını ifade etti.  Necm, hükümetin ancak mahkeme kararı olduğunda kişisel iletişimi izleyebileceğini ekledi.

Mısır hükümetinden daha önce yapılan açıklamada WhatsApp ve Viber gibi uygulamaların ücretsiz konuşma ve mesajlaşma özelliğinden ötürü yasaklanabileceği belirtilmişti.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.