Mısır’da Üniversiteli Gencin İşkenceyle Öldürüldüğü İddia Edildi

Mısır Bülteni 354 Gösterim

Mısır’da her geçen gün artan insan hakları ihllalleri uluslararası toplumun gündemine girmeyi başarabilmiş değil. Geçtiğimiz gün öldürülen bir üniversiteli genç bu ihlaller zincirinin son halkasını teşkil ediyor.

19 yaşındaki Servet Samih’in cesedi, Kahire’nin güneyindeki Feyyum kentinde sokak ortasında bulundu. İki gün önce polis tarafından gözaltına alından gencin cesedinde yanık izleri, aşırı morluklar ve kırbaç izlerine benzer izler bulunuyordu.

“Kıptilerin koruyucusu imajı sarsılacak”

Gencin cesedine ilişkin bazı görüntüler sosyal medyada yayıldı. Kıpti bir Hristiyan olan Servet Samih’in niçin gözaltına alındığı bilinmiyor.

Mısır’da Sisi yönetiminin “Kıpti Hristiyanların koruyucusu” imajı oluşturmaya çalıştığı biliniyordu. Söz konusu olay Mısır’ın Kıptilere yönelik tutumundaki samimiyetinin tartışılmasına da yol açtı.

Kaynak: MEPA News

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.