Mısır’da Tutuklanan Doğu Türkistanlı Öğrencilere İşkence İddiası

Mısır Bülteni 174 Gösterim

Üç hafta önce Mısır polisi tarafından tutuklanan yüz Uygur öğrencinin Çin polisi tarafından sorgusunun yapıldığı belirtildi.

MEPA News sitesinde yer alan habere göre Uygurca yayın yapan Özgür Asya Radyosu’nun, Mısır hapishanelerinde gözaltında tutulan Uygur öğrencilerin Çin polisi tarafından sorgulandığını duyurduğu bildirildi.

Üç hafta önce Uygur asıllı yüz Ezher öğrencisi Çin resmi makamlarının isteği üzerine evlerinden ve  yurtlarından toplanarak Mısır polisi tarafından tutuklanmıştı.

Hapishaneye konulan öğrencilerin ne avukatlar ne de insan hakları temsilcileriyle görüşmelerine halen izin verilmediği belirtiliyor.

Doğu Türkistanlı öğrenciler, kötü şartlarıyla  bilinen Tarra, Akrab ve Burcul Arab hapishanelerinde tutulmaya devam ediliyor.

Çin polisi işkence yapıyor

Haberiyat’ın aktardığına göre, öğrencilerden birinin hapishane görevlilerinin telefonunu kullanarak ulaştığı Uygurca yayın yapan Özgür Asya Radyosu’nun verdiği bilgiler Çin polisinin öğrencileri sorgularken kafalarına siyah poşet geçirdiğini ve işkence uyguladığı yönünde. Öğrencilere günde bir kere yemek verildiği, sıcak hava ve kötü şartlar nedeniyle hasta oldukları ifade ediliyor.

Mısır makamlarından öğrencilerin akibetiyle ilgili bir açıklama henüz yapılmadı. Mısır’dan gelen haberler Çin pasaportu taşıyan Ezher öğrencilerine yönelik tutuklamaların devam ettiği yönünde.

Kaynak: Mepa News

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.