Mısır’da Tekstil İşçileri Grevde

Mısır Bülteni 199 Gösterim

Mısır’da 6 binden fazla tekstil işçisinin grevde olduğu belirtildi.

Fabrikaları ile meşhur olan endüstri şehri Mahalle El-Kübra’daki Mısır Tekstil Fabrikası çalışanları taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda greve devam edeceklerini açıkladı.

Fabrika çalışanları kendilerine ödeneceği vaat edilen primlerin sadece %10’unun ödendiği ve kalan kısmın en kısa zamanda ödenmesini istediklerini belirtti.

Mahalle El-Kübra şehrindeki birçok fabrikada çalışan işçiler 2006 yılında da büyük bir grev gerçekleştirmiş ve izleyen dönemde kurulan 6 Nisan Hareketi 2011’de yaşanan devrimde önemli rol oynamıştı.

2013’teki askeri darbeden sonra yasaklanan 6 Nisan Hareketi yöneticileri tutuklanmış, bu kişilerden bazıları daha sonraki süreçte serbest bırakılmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.