Mısır’da Tartışmalı Sivil Toplum Yasası Onaylandı

Mısır Bülteni 384 Gösterim

Mısır’da tartışmalara neden olan ve uluslararası insan hakları kuruluşlarınca eleştirilen sivil toplum yasasının Abdülfettah El-Sisi tarafından onaylandığı bildirildi.

Kanunun resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceği belirtildi.

89 maddeden oluşan kanunla ilgili özellikle ülkedeki hukukçular ve insan hakları temsilcileri eleştirilerde bulunmuştu. Kanunun sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini sınırlandırdığı belirtiliyor.

Kanunun en dikkat çeken noktası izinsiz olarak uluslararası kuruluş ya da devletlerle işbirliği yapan derneklerin temsilcilerine hapis cezası öngörüyor olması.

Mısır’da 2013’teki darbeyi izleyen dönemde birçok derneğe uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaptığı gerekçesiyle baskınlar düzenlenmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.