Mısır’da Sisi Yönetiminden İslami Vakıf ve Hafızlık Okullarını Kapatma Talimatı

Mısır Bülteni 911 Gösterim

Sisi hükümeti, 2013 darbesinden bu yana, kendisine bağlı Vakıflar Bakanlığı aracılığıyla İslami vakıflar üzerinde muhalif sesleri bastırmak için baskı kurmaya devam ediyor.

Bu baskıcı tutum, sadece vakıf ve derneklerle de sınırlı değil. Cami cemaatleri, dini eğitim merkezleri, kuran kursları ve hafızlık okulları da Abdulfettah Sisi’nin “Yeni dini söylem oluşturma” olarak adlandırdığı bu baskıcı politikalarıyla kuşatılmış durumda.

Vaiz Enstitülerinin Kapatılması:

Darbe hükümeti, geçtiğimiz ay 100 civarı vaiz enstitüsünü, Ezher üniversitesi müfredatına uymadığı ve vakıflar müdürlüğüne bağlı olmadığı gerekçesiyle kapatmıştı.

Vakıflar Bakanlığı Pazar günü, bu enstitülerin yerine 10 yeni kültür merkezi açılacağını ve farklı gruplara bağlı herhangi bir enstitüye lisans vermeyeceklerini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada Ezher müfredatını işlemeyen bütün dini vakıf ve eğitim merkezlerinin kapatılacağı uyarısında bulunuldu.

Bakanlık hafızlık okulları ile ilgili ise bu okullarla ilgili yayımladığı kanunnameye uymayanların kapatılacağı ve vakıflar müdürlüğüne bağlı olmaları gerektiğini açıkladı. Bakanlıktan yayımlanan kanunnamede Kuran Hafızlık okulları müfredatının “vatanseverlik” ilkesine aykırı olmaması ve eğitimlerini bu yönde vermelerine ilişkin bir madde de bulunuyor.

Öte yandan Sisi hükümeti, cami cemaatlerinin kendi aralarında yaptığı derslerin ve eğitim çalışmalarına da kısıtlama getiriyor. Bakanlık açıklamasında, Ezher müfredatı dışında her türlü dini eğitim yapılmasını “ülke istikrarını korumak” gerekçesiyle yasakladı.

Kaynak: İslami Analiz – Foto: AP

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.