Mısır’da Sisi Yemin Ederek Göreve Başladı

Mısır Bülteni 361 Gösterim

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, geçtiğimiz mart ayında ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yemin ederek 2. dönemi için göreve başladı. Yemin töreni 2 Haziran tarihinde gerçekleşti.

Sisi’nin yemin töreni sırasında Mısır ordusuna bağlı savaş uçakları ve helikopterleri gösteri yaptı.

Sisi yemin etmesinin ardından yaptığı konuşmada ‘ekonomik gelişime ek olarak toplumsal barış, uzlaşı ve reel siyasi gelişime ulaşmak için ortak alanlar yaratma konusunda’  çaba harcayacağını ifade etti.

Sisi devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında ” Hiç kimseyi, şiddet, terörizm ve aşırıcı düşünceleri seçenler dışında, bu ortak alanlardan dışlamayacağım” diye konuştu.

Yemin töreni sonrası 21 pare top atışı yapıldı.

Sisi, geçtiğimiz Mart ayında, yüzde 41.5’lik katılım oranıyla gerçekleştirilen seçimlerde, oyların yüzde 97’sini alarak 4 yıllığına ikinci kez Mısır Cumhurbaşkanlığı’na seçilmişti.

16,17 ve 18 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerin ilk iki gününde katılım oranı yüzde 37’de kalırken, üçüncü gün yüzde 41’e yükselmişti.

Sisi’nin karşısındaki güçlü adaylar ya yarıştan çekilmiş ya da gözaltına alınmıştı. Muhalefet grupları ise seçimleri boykot etmişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.