Mısır’da Sisi Destekçisi Siyasetçi Cumhurbaşkanlığına Aday Oldu

Mısır Bülteni 232 Gösterim

Mısır’da Abdülfettah El-Sisi’ye verdiği destekle bilinen Yarın Partisi başkanı Musa Mustafa Musa cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık dosyasının başvuru süresinin bitimine dakikalar kala Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti.

Musa’nın adaylık başvurusu dökümanları Samir Abdül Azim tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi.

Seçim Kurulu, Musa’nın adaylık başvurusunun kabul edildiğini açıkladı.

Yarın Partisi Başkanı Musa 23 Ocak’ta facebook sayfasından yaptığı paylaşımda Abdülfettah El-Sisi’yi destekleyeceğini duyurmuştu.

Yarın Partisi 2004 yılında Eymen Nur tarafından kurulmuştu. Nur ile görüş ayrılığı yaşayan Musa Mustafa Musa’nın girişimleri sonrasında Eymen Nur yeni bir parti kurarak Yarın Partisi’nden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Mısır’da Sisi destekçisi olarak bilinen Mustafa Musa’nın aday olması ise muhalifler tarafından tepkiyle karşılandı. Musa’nın adaylığının Sisi’nin tek başına seçime girmesini engellemek adına atılan bir adım olarak yorumlandı.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Mısır’da cumhurbaşkanlığına aday olan bazı isimler gözaltına alınmış bazı isimler de tutuklanma korkusuyla adaylıktan çekilmişlerdi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.