Mısır’da Seçime Hazırlık Toplantısı Yapıldı

Mısır Bülteni 181 Gösterim

Mısır parlamentosunda 4 Temmuz’da kabul edilen Ulusal Seçim Komisyonu’nun gelecek yılın ortalarında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlık için çalışmalarına başlaması amacıyla ilk toplantı gerçekleştirildi.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail’in başkanlığında yapılan toplantıya Mısır Adalet Bakanı Husam Abdurrahman ve Parlamento İşleri Bakanı Ömer Mervan katıldı. Toplantıda İçişleri ve Maliye Bakanlıklarından temsilciler de yer aldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Ulusal Seçim Komisyonu’nun görevine en hızlı biçimde başlaması gerektiği vurgulanırken bununla ilgili gerekli işlemlerin hükümet tarafından yapılacağı bildirildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleştirilen askeri darbe sonrasında yönetime gelen Abdülfettah El-Sisi ülkede kurduğu baskıcı rejimle hem yerel hem de uluslararası insan hakları savunucularının tepkisini çekiyor.

Mısır’daki muhalifler seçimlerin demokratik ve şeffaf olmayacağı yönünde endişelerini dile getirirken, özellikle Batı ülkelerine insan hakları ihlallerine devam eden Sisi rejimine olan desteği sonlandırmaları çağrısı yapıyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.