Mısır’da Petrole Devlet Desteğinin Azaltılması Bütçeye Olumlu Yansıdı

Mısır Bülteni 687 Gösterim

Abdülfettah El-Sisi yönetiminin temel gıda ve enerji ürünlerinde devlet desteklerini düşürmesinin bütçeye olumlu bir biçimde yansıdığı belirtildi.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada içinde bulunulan mali yılın ilk altı aylık kısmında petrol ürünlerindeki sübvansiyonların düşürülmesi ile bütçede 6 milyar dolarlık tasarrufa gidildiği ifade edildi.

2014 yazında alınan kararın ardından petrol ürünlerine %78 zam gelmiş, bu da zaten fakirlikle mücadele eden Mısırlılar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Öte yandan OPEC’in petrol üretimini halihazırdaki seviyede tutma kararının ardından uluslararası petrol fiyatlarının düşüşe geçmesinin de Mısır ekonomisine katkısının olduğu ifade edildi.

Artan taleple birlikte kendi ürettiği petrolü iç talebi karşılamayan Mısır, petrol fiyatlarının düşüşünden olumlu etkileniyor.

Kaynak: Ahram Online – Foto: Muhammad Omar

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap