Mısır’da Oy Verme İşlemleri Sona Erdi

Mısır Bülteni 151 Gösterim

Mısır’da devam eden cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemleri tamamlandı.

26 Mart tarihinde başlayan ve iki ismin yarıştığı seçimlerde 2013 yılında askeri darbeyle yönetime gelen mevcut Cumhurbaşkanı Abdufettah es-Sisi’nin yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bazı gözlemciler Sisi’nin karşısındaki aday Musa Mustafa Musa’nın son derece zayıf olmasından dolayı seçimleri Mübarek dönemindeki referandumlara benzetiyor.

Sokaklarda seçimlere dair afiş, konferans ve seminer ilanları yer almasına rağmen katılımın oldukça düşük olduğunu belirtildi. Hükümet sandık başına giden seçmen sayısını artırmak için birçok dükkan ve alışveriş merkezinde oy kullananlara yüzde 50’ye varan indirimler yapıyor.

Yaklaşık 60 yıl aradan sonra Haziran 2012 tarihinde Muhammed Mursi, Mısır’ın demokratik yollarla seçilen ilk sivil Cumhurbaşkanı olmuş ancak bir yıl sonra askeri darbeyle devrilerek hapse atılmıştı.

Referandumda Mübarek dönemi benzetmesi

Muhalif parti ve grupların tamamına yakını seçimi boykot ediyor.

Mübarek döneminde 2005 yılına kadar sadece referandum yapılmıştı. O dönemde halkın sandık başına gitmesi istenmez, oy vermek için gidenlere ise oradaki görevliler, “Neden geldin, yoksa Mübarek yönetiminden razı değil misin?” diye sorardı.

Seçimleri referanduma benzetenler, “bu seçimlerin Mübarek döneminden bir adım daha ileride olduğunu, en azından halkın sandık başına gitmeye teşvik edildiğini” söylüyor.

Muhalefet tarafından “göstermelik aday” olarak nitelendirilen Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa Musa’ya hiç şans verilmiyor. Seçimi Sisi’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Euronews

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.