“Mısır’da Öldürülen İtalyan Gencin Davasının Üstü Kapatılmaya Çalışılıyor”

Mısır Bülteni 160 Gösterim

Mısır’da 25 Ocak 2016’da ortadan kaybolan ve Şubat ayı başlarında başkent Kahire ile İskenderiye arasındaki otoyolun kenarında cansız bedeni bulunan İtalyan öğrenci Giulio Regeni hakkında devam eden dava sürecinin üstünün kapatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

Regeni’nin davasını takip eden avukatlara yönelik baskılar yapıldığı belirtilirken, İtalyan gencin ailesini savunan heyetin ofisinin basıldığı bildirildi.

Aile tarafından yapılan açıklamada Mısır makamlarının Regeni’nin dava süreci ile ilgili açılan web sitesinin de Mısır makamları tarafından kapatılmak istendiği belirtildi.

Giulio Regeni’nin davasını takip eden bir avukat geçtiğimiz hafta Cenevre’ye gitmek üzere geldiği Kahire Havalimanında gözaltına alınmıştı.

Cambridge Üniversitesi’nde doktora eğitimi gören Regeni, Mısır’daki işçi sendikaları ile ilgili araştırma yapıyordu. Regeni hayatını kaybettiğinde 28 yaşındaydı.

Regeni’nin otopsisinde işkence bulgularına rastlanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.