Mısır’da Öldürülen İtalyan Gencin Ailesinden Açıklama

Mısır Bülteni 182 Gösterim

Cambridge Üniversitesi’nde yürüttüğü doktora çalışmaları kapsamında Mısır’a gelerek işçi sendikaları üzerine yaptığı araştırma sırasında kimliği belirsiz kişilerce öldürülen Giulio Regeni’nin ailesinden açıklama yapıldı.

Açıklamada İtalya’nın Kahire büyükelçisinin 6 ay önce yeniden göreve başlamasının Regeni’nin öldürülmesi sürecinin aydınlatılmasına hiçbir katkı sağlamadığı belirtildi.

Soruşturmanın yanlış biçimde yürütüldüğünü savunan aile Mısır polisinin Regeni’nin öldürüldüğü güne dair kamera görüntülerini İtalyan polisiyle paylaşmadığını bildirdi.

Giulio Regeni, 25 Ocak 2016 tarihinde ortadan kaybolmuş, Şubat ayında ise cenazesi Kahire-İskenderiye yolunda bulunmuştu. Yapılan otopside Regeni’nin cesedinde işkence ve darp izlerine rastlanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.