Mısır’da Öğrencilere Sert Müdahale

Mısır Bülteni 930 Gösterim

Ülkenin çeşitli kentlerinde üniversite öğrencilerinin düzenlediği gösterilere polis müdahale etti.

Olayda 7 öğrenci gözaltına alındı. Mısır güvenlik güçleri, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında verilen beraat kararlarını protesto eden üniversite öğrencilerine müdahale etti.

Mahkemenin, Mübarek hakkında verdiği kararlar, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde onlarca üniversitede protesto edildi. Ezher ve Minya üniversitelerindeki protestolara polis müdahale etti, olayda 7 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

Mübarek hakkında verilen beraat kararı, İskenderiyye, Beni Suveyf, Feyyum, Suveyş, Zekazik, Mansura ve Menufiye üniversitelerinde de protesto edildi. Yapılan açıklamalarda kararı “adaletten uzak” olarak nitelendiren öğrenciler, “devrimi tamamlamakta kararlı” olduklarını vurguladı.

Mısır‘da “yüzyılın davası” olarak bilinen ve dün gerçekleştirilen karar duruşmasında mahkeme, “25 Ocak Devrimi sırasında göstericileri öldürmek” iddiasıyla, “hakkında dava açılamayacağı”na karar verdiği Mübarek’in, “İsrail’e doğalgaz satışı yoluyla yolsuzluk yapıldığı” suçlamasından beraatine, “haksız kazanç sağlama ve rüşvet” davasında ise zaman aşımına hükmetmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.