Mısır’da Muhaliflerden Cumhurbaşkanlığı İçin Ortak Aday

Mısır Bülteni 399 Gösterim

Mısır’daki muhalif bazı grupların 2018 yılında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortak aday çıkarma konusunda uzlaştığı bildirildi.

Aralarında Halk Koalisyonu, Düstur, Güçlü Mısır gibi siyasi partilerin de bulunduğu ve 6 Nisan Hareketi ve Devrimci Sosyalistler hareketlerinin de desteklediği bir grup muhalif ortak bildiri yayınladı.

Bildiride 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Halid Ali’nin ortak aday olarak destekleneceği bildirildi.

Bildiriye imza atan figürler arasında eski cumhurbaşkanı Hamdin Sabbahi, gazeteci Amr Bedr ve siyasetçi Cemile İsmail’in de yer aldığı belirtildi.

Bildiri 115 siyasetçi ve aktivist tarafından imzalandı.

Halid Ali, 2012 yılında düzenlenen ve Muhammed Mursi’nin kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ancak ikinci tura çıkamamıştı. Ali son dönemde yaptığı konuşmalarda 2018 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğinin sinyallerini vermişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.