Mısır’da Muhalif Siyasiden Basın Açıklaması

Mısır Bülteni 260 Gösterim

Mısır’da 2018’de düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyuran hukukçu Halid Ali bir basın açıklaması düzenledi.

Yaptığı açıklamada Ali, Mısır yönetiminden seçimlerin adil ve hukuka uygun bir şekilde gerçekleşmesi için talep ettiği 10 maddelik listeyi kamuoyuyla paylaştı.

Ali’nin talep ettiği unsurlardan bazıları şu şekilde: olağanüstü halin kaldırılması, devlet organlarının tarafsız olması, seçim sürecinde yasal süreçlere bağlı kalınarak uygun bir propaganda süresinin tanınması ve halkın tercihine saygı duyulması.

Mısır’da Sisi rejimine muhalefetiyle gündeme gelen Halid Ali’ye 2018’deki başkanlık seçiminde destek olacağını açıklayan parti ve gruplar arasında Düstur Partisi, Güçlü Mısır Partisi, 6 Nisan Hareketi ve Devrimci Sosyalistler bulunuyor.

Halid Ali, 2012 yılında gerçekleştirilen ve Muhammed Mursi’nin kazandığı seçimlerde de aday olmuş ancak ikinci tura kalamamıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.