Mısır’da Kötüleşen Ekonomi Evliliklerin Azalmasına Neden Oluyor

Mısır Bülteni 198 Gösterim

Mısır’da 2013’teki askeri darbenin ardından kötüleşen ekonomik durum özellikle soysal yaşamı ciddi biçimde etkiliyor.

Gençler arasında yaygın olan işsizlik, hayat pahalılığı ve ailelerin talepleri nedeniyle Mısırlı gençlerin evlenemedikleri belirtiliyor.

Bu durum ülkedeki evlilikle ilgili istatistiklere de yansımış durumda. Mısır İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan rapora göre 2016 yılında ülkedeki evlilikler %3.2 oranında azaldı.

Bu durumun ülkede kötü giden ekonomik durum ve işsizlikle ilgili olduğu tahmin edilirken, özellikle gelin ailelerinin taleplerinin de evliliklerin azalmasının nedenleri arasında olduğu belirtiliyor.

2016 yılında yaşanan devalüasyonun ardından altın fiyatlarının %100 zamlanmasının da düğün öncesi erkek tarafını ciddi anlamda zorlaması da evliliklerin azalmasının bir başka nedeni olarak ifade ediliyor. Bu anlamda bir başka neden de elektrikli ev eşyaları fiyatlarında yaşanan artış. Özellikle başkent Kahire’de beyaz eşya fiyatlarının son bir yıl içinde %80’e varan oranlarda arttığı belirtiliyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.