Mısır’da Kadınlar İçin Pembe Taksi Projesi

Mısır Bülteni 663 Gösterim

Mısır’da kamusal alanda 2011’den beri neredeyse her gün kadınları hedef alan saldırılar meydana geliyor. Kadınlar, taksiye bindikleri zaman da şoförün adını ve plakasını ailelerine gönderiyor. Kadınlar için günlük hayatın zorlaşması nedeniyle 20 pembe otomobilini başkent Kahire sokaklarında kadınlara hizmet vermesi için ayıran Reem Fevzi’nin eğitimden geçirdiği şoförleri de pembe kıyafetler giyiyor.

Eğitimden geçiriliyorlar

Emniyet kemerini takan Heba, dikiz aynasını ayarladıktan sonra cep telefonunu torpidoya yerleştiriyor, başörtüsünü de düzelttikten sonra Kahire’nin en kalabalık saatlerinde yola koyuluyor. Aslında Kahire’de trafik her zaman yoğun. Heba, otomobilini tam hareket ettirirken beyaz normal bir taksi ile burun buruna geliyor. Taksi şoförü, Heba’ya “Ne oluyor? Bu çok tehlikeli!” diye bağırıyor. Heba ise böyle tepkilere pek aldırmıyor, yoluna devam ediyor. Taksi şoförü olmaya karar verdiğinde eşinin de kendisine böyle tepki gösterdiğini söyleyen Heba,“Bana benim için güvenli olmadığını, kendisinin bile otomobil lastiği değiştiremediğini söyledi” şeklinde sözlerini sürdürüyor. Ancak Heba lastik değiştirebiliyor. Çünkü Kahire sokaklarına çıkmadan önce iki ay eğitim almış. Uzun zamandır da araba kullanıyor.

“Kendimizi korumamız lazım”

Ehliyet almadan önce kendisinin de beyaz taksi kullandığını ifade eden 36 yaşındaki Heba, ancak bunun kötü bir deneyim olduğunu söylüyor. “Birçok taksi şoförü, kadınlara arkadan bakabilmek için her yere küçük aynalar yerleştiriyor” diyen Heba, özel görüşme teklifleri ve imalı sözlerin de bir sonraki aşama olduğunu anlatıyor. Pembe Taksi fikrini mükemmel bulan Heba,“Erkekler bizi kukla gibi görüyor. Bu nedenle kendimizi korumamız lazım” diyor.

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, Mısırlı kadınların yüzde 99’u hayatında en az bir kez cinsel tacizle karşılaşmış. Ancak buna karşı alınan önlemler konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, toplumda erkek ve kadın yaşam alanlarının birbirinden ayrılabileceği konusunda uyarıyor.

Pembe Taksi’nin sorunu çözmeyeceğinden emin olduğunu söyleyen Reem Fevzi, “Biz özel bir girişimiz, polis değiliz. Cinsel taviz kavramı devleti ilgilendiren bir konu. Cinsel taciz maalesef yaygınlaştı. Turistler artık ülkemize güvenmiyor. Ben onlara sadece bir yerden bir yere giderken güvenli bir seçenek sunuyorum” diye sözlerini sürdürdü. Şoförlerini ‘kızlarım’ diye adlandıran Fevzi, havalimanında görev yaptıklarını ve yurtdışından gelen kadın turistleri karşıladıklarını ifade ediyor.

Kaynak: Yeni Akit

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.