Mısır’da İnsan Hakları Gruplarından Sisi Yönetimine Çağrı

Mısır Bülteni 363 Gösterim

Mısır’da aralarından insan hakları savunucuları, akademisyen, hukukçu ve siyasetçilerin bulunduğu bir grup aktivist Sisi yönetimine yaptıkları çağrıda daha önce gözaltına alınan avukat İbrahim Mütevelli’nin serbest bırakılmasını istedi.

Bildiriye imza atanların sayısının 150 olduğu belirtildi.

İmzacı aktivistler ayrıca insan hakları savunucusu Hanan Bedrettin’in de serbest bırakılmasını talep etti.

Mısır’da darbe sonrası süreçte ortadan kaybolan aktivistlerin haklarını aramak üzere kurulan birliğin koordinatörlüğünü yapan Mütevelli, 10 Eylül’de İsviçre’ye gitmek üzere geldiği Kahire havaalanında gözaltına alınmıştı.

13 Eylül’de mahkeme tarafından alınan kararla Mütevelli’nin tutukluluğunun 15 gün daha uzatılmasına karar verilmişti.

Mısırlı avukat İbrahim Mütevelli’nin oğlu Amr da 2013 yılında ortadan kaybolmuştu. Amr’ın akıbeti bilinmiyor.

Mısır’da 2013’teki askeri darbeden bu yana yüzlerce aktivist ortadan kayboldu. Sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucuları Sisi yönetiminin muhaliflerin ortadan kaybolmasının sorumlusu olduğunu iddia ediyor.

Uluslararası hukukta zorla kaybedilme kavramı baskıcı yönetimlerin muhalifleri sindirmek için uyguladığı yöntemlerden birisi olarak kabul ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.