Mısır’da İkinci Refah Katliamı Davası Sanığına İdam Cezası

Mısır Bülteni 788 Gösterim

Mısır kamuoyunda “İkinci Refah katliamı” olarak bilinen davada “terör örgütü DAEŞ ile bağlantılı olmak” gibi çeşitli suçlarla yargılanan sanıklardan Adil Habara’nın idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire’nin güneyindeki Tora Polis Enstitüsü’nde görülen duruşmada, Zekazik Ceza Mahkemesi, “tekfirci cemaat kurmak, terör örgütü DAEŞ ile bağlantılı olmak, polis ve ordu güçlerini hedef alan şiddet eylemleri gerçekleştirmek” gibi suçlamaların yöneltildiği Adil Habara’nın idamına, Muhammed el-Megaviri’nin ise beraatine karar verdi.

Mısır’ın Refah kentinde 19 Ağustos 2013’te düzenlenen ve 25 askerin ölümüne neden olan saldırı, kamuoyunda “İkinci Refah katliamı” olarak biliniyor.

Refah’ta 5 Ağustos 2012’de 16 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırı ise “Birinci Refah Katliamı” olarak adlandırılıyor.

Zekazik Ceza Mahkemesi terör dairesi, müftünün onayının ardından geçen mayıs ayında 5’i gıyabında yargılanan 8 sanık hakkında idam kararı vermişti. Gıyaben yargılanan Adil Habara ve Muhammed el-Megavi haklarında verilen kararın ardından yeniden yargılanmayı talep etmişti.

Yargı kaynakları Megavi ve Habara’nın yeniden yargılanmalarının tamamlandığını ve temyiz yolu açık olduğunu belirtti.

Savcılık “tekfirci cemaat oluşturmak, şiddet çağrısı yapmak, anayasayı ve devlet kurumlarını işlemez hale getirmeye çalışmak, ordu, polis ve yargı mensuplarını hedef alan saldırılar düzenlemek” gibi suçlar yönelttiği söz konusu sanıkları Zekazik Ceza Mahkemesi terör dairesine sevk etmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.