Mısır’da İhvan’a Üye Olmakla Suçlanan 14 Öğrenciye 3’er Yıl Hapis Cezası Verildi

Mısır Bülteni 438 Gösterim

Mısır’da bir mahkemenin, “Öldürme olayına karışmak, yol kesmek ve yasaklı örgüte üye olmak” suçlamasıyla yargılanan darbe karşıtı 14 öğrenciyi 3’er yıl hapis cezasına çarptırdığı bildirildi.

Sanıkların avukatlarından Muhammed Hafız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İskenderiyye Ceza Mahkemesinin, İskenderiye Üniversitesinde okuyan ve 5’i gıyaben yargılanan 14 öğrenciyi 3’er yıl hapis cezasına çarptırdığını belirtti.

Müvekkillerinin, 2014 yılında öğrenci öldürme olayına karışmak, yol kesmek ve yasaklı örgüte (İhvan) üye olmak gibi suçlardan yargıladığını ifade eden Hafız, hapis kararına itiraz yolunun açık olduğunu aktardı.

Hafız, gıyaben yargılanan öğrencilerin teslim olmaları ya da yakalanıp gözaltına alınmaları durumunda yeniden yargılanacaklarını kaydetti.

Emniyet güçlerinin, 2014 yılında İskenderiyye Üniversitesine girerek öğrencilere gerçek kurşun ve göz yaşartıcı gazla saldırması sonucu Ömer Abdulvehhab eş-Şerif isimli öğrenci hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.