Mısır’da Hayat Pahalılığı Protestosu

Mısır Bülteni 851 Gösterim

Mısır’da ‘Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek’ için Ulusal İttifak’ın çağrısıyla başkent Kahire, Giza, Şarkıyye ve Beni Suveyf’te düzenlenen eylemlerde, elektirik krizi ve pahalılığa tepki gösteren protestocular, mevcut yönetimin istifası yönünde slogan attı.

Eylemlerde “Halk rejimin düşmesini istiyor”, “Defol Sisi, liderimiz Mursi” sloganı atan göstericiler, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile önceki gösterilerde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Güvenlik güçlerinin barışçıl göstericilere müdahale yönteminin eleştirildiği eylemlerde, tutuklu göstericilerin serbest bırakılması talep edildi.

“Gazze Kazandı” Dövizleri

İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesin de kutlandığı eylemlerde, “Gazze kazandı” yazılı dövizler ile Filistin bayrakları taşındı.

Mısır’da darbe karşıtları, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’ye destek gösterileri sırasında geçen yıl 30 Ağustos’ta göstericilere müdahale edilmiş, çok sayıda darbe karşıtı öldürülmüştü. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak da gösterilerin yıl dönümünde sokaklara çıkma çağrısında bulunmuştu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap