Mısır’da Hapishanedeki 16 Doğu Türkistanlı Kayıp

Mısır Bülteni 321 Gösterim

Mısır’da 5 Temmuz’dan beri tutuklu bulunan 200’e yakın Uygur ve Kazak Doğu Türkistanlı öğrencilerden 16’sı ile bağlantının kesildiği ve kayboldukları belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda serbest bırakılan 12 Uygur öğrenci içerisinden 3’ünün aktardığına göre, Mısır polisinin tutuklu olan öğrencilerden 16’sını zorla alıp bilinmeyen bir yere götürdüğünü ifade ettiler.

Kaybolan öğrencilere dair Çin’e iade edilme riskleri bulunduğu iddia edildi.

Öğrencilerden alınan bilgilere göre hapiste tutulanların durumu her geçen gün zorlaşıyor. Doğu Türkistanlı tutsaklar verdikleri ifadelere ve telefonlarında bulunan içeriklere göre kırmızı, sarı ve yeşil hücrelere yerleştiriliyor. Mısırlı yetkililerin sordukları Arapça sorulara karşı, zayıf Arapçaları ve korkuları nedeniyle itiraz edemedikleri de belirtildi.

Serbest kalan öğrenciler “Mısır artık bizim için güvenli bir yer değil” ifadesinde bulundu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.