Mısır’da Gündem: Nüfus Patlaması

Mısır Bülteni 218 Gösterim

İnsan Hakları için Adalet ve Gelişim Merkezi, Mısır’da demografik bir patlama yaşandığını ve önüne geçmek için ciddi tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

“2 ÇOCUK SINIRLAMASI GETİRELİM”

Merkezin önerilerinden biri, 10 yıl boyunca ailelerde doğan çocuk sayısının 2’yi geçmemesi.

“DEVLET DESTEĞİ ve ÜCRETSİZ EĞİTİMLER KESİLMELİ”

Önerilen yasa taslağına göre bu süre içinde 2 çocuğun dışında doğacak çocuklara devlet destek vermeyecek, ayrıca bu kategorideki çocuklar ücretsiz eğitim görmeyecek.

“MİNİMUM EVLİLİK YAŞI YÜKSELTİLMELİ”

Kuruluşun önerdiği diğer yasa tasarısıysa minimum evlenme yaşının 20’ye yükseltilmesi, erken ve küçük yaşta yapılan evliliklerin de yaptırımlara tabi olması.

“ÇOCUK YAPMA LİSANSI”

Kuruluşun basın sekreteri Zaidan al Qanayi, genç ailelere çocuk yapmaları için lisans verilmesini önerdi. Söz konusu lisansla çocuk sayısının da kontrol altında tutulması öneriliyor. Kuruluş yetkililerine göre bu tür zorunlu tedbirler, Mısır’da olası gıda krizinin ve diğer kaynakların yetersizliğinin önüne geçilmesi için zorunlu.

“SEBEBİ DİN”

Merkezin yetkililerinden biri, şu anki demografik patlamanın yaşanmasına El-Ezher Üniversitesi’nin ve diğer dini kurumların fetvalarının, ayrıca insanlara aşılanan dini düşüncelerin yol açtığını ileri sürdü.

MISIRLI BAKAN DA AYNI FİKİRDE

Daha Önce Mısır Sosyal Dayanışma Bakanı Ghada Wali El Mehmar TV’ye verdiği röportajda her geçen yıl yükselen doğum oranlarının Mısır ekonomisini zayıflattığını söylemişti. Yüksek doğum oranları için erken evlilik ve aile planlaması programlarının yetersizliğini sorumlu tutan Mehmar, 35 yaşının altında bir milyondan fazla kadının üç çocuğa sahip olduğunu söyledi.

1996 yılında 59,2 milyon olan Mısır nüfusu, 2006 yılında 72,6 milyona, 2017 yılında 94,8 milyona kadar yükseldi. Bu, 1996-2006 döneminde% 2.04, 2006-2017 döneminde% 2.56 oranında bir ortalama büyüme oranına işaret ediyor.

Kaynak: Timetürk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.